Przyczyny autyzmu dziecięcego

Przyczyny autyzmu dziecięcego
groźna żółtaczka immunologiczna atakuje równiez układ odpornościowy

Autyzm to jedno z częstszych zaburzeń rozwojowych wieku dziecięcego. Zakłada się, że do jego powstania przyczyniają się zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Wśród tych pierwszych można wyróżnić nieprawidłowości w mózgu, które powstają na skutek czynników teratogennych. Niekiedy dochodzi do niedotlenienia, które powoduje różne ubytki w mózgu oraz negatywnie wpływa m.in. na mowę czy cechy osobowościowe.

Do potencjalnych przyczyn autyzmu zalicza się także średni wiek ojca, alergie bądź nietolerancje na gluten czy kazeinę, toksoplazmoza bądź dziecięce porażenie mózgowe.

Autyzm można rozpoznać dość wcześnie u dziecka. Objawia się on ograniczeniem bądź całkowitym wycofaniem się z życia społecznego. Dzieci z autyzmem mają zaburzone zdolności językowe, nie reagują na swoje imię, nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rodzicami czy często porządkują swoje rzeczy i zabawki.

Unikają także wszelkich kontaktów społecznych. Ponadto często nie rozumieją werbalnych lub niewerbalnych przekazów. U dzieci autystycznych można zaobserwować nadwrażliwość na dotyk, dźwięk czy zapach. Dziecko stopniowo może przestać reagować na wszelkie komunikaty. Autyzm znacznie częściej pojawia się u chłopców.

W leczeniu autyzmu dziecięcego przydatna jest przede wszystkim terapia behawioralna. Pomocne może się także okazać leczenie farmakologiczne, z wykorzystaniem m.in. leków antydepresyjnych czy neuroleptyków. Konieczne są także konsultacje psychologiczne.

wirusowe zapalenie wątroby typu a zobacz objawy spowodowane żółtaczką zakaźną

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *