Na czym polega zespół Aspergera?

Na czym polega zespół Aspergera?

Zespół Aspergera należy do zaburzeń rozwojowych, które posiadają podobny charakter do autyzmu. W zespole Aspergera następuje wycofywanie się z życia społecznego, trudności z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. Jednakże u chorych nie występują zaburzenia mowy. Stwierdzono także prawidłowy rozwój w zakresie funkcji poznawczych.

Zespół Aspergera może rozwinąć się na u osób z uwarunkowaniami genetycznymi. Czynniki ryzyka zwiększa także wiek ojca. Należy wymienić również zagrożenia biologiczne, takie jak różnego rodzaju infekcje, toksoplazmoza, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego czy dziecięce porażenie mózgowe.

Do podstawowych objawów zespołu Aspergera można zaliczyć chęć samodzielnej pracy, interesowanie się niemal wyłącznie jedną dziedziną wiedzy, brak empatii bądź zainteresowanie rutynowymi czynnościami i zachowaniami. Osoby z zespołem Aspergera wykazują spore zdolności zapamiętywania. Nie przepadają za jakimikolwiek zmianami. Trudności w porozumiewaniu się występują w niezrozumieniu wszelkich idiomów czy wyrażeń przenośnych. Ponadto często rozmawiają wyłącznie na tematy ich interesujące.

Zespół Aspergera nie jest uleczalny, jednak dzięki psychoterapii jest możliwość sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *