Na czym polega upośledzenie umysłowe?

Na czym polega upośledzenie umysłowe?
cholinex Jeśli żółtaczka nie będzie leczona to skutki mogą być tragiczne

Upośledzenie umysłowe jest zaburzeniem rozwojowym, które dotyczy sprawności intelektualnej. Uważa się, że o upośledzeniu umysłowym można mówić, jeżeli wskaźnik ilorazu inteligencji wynosi mniej niż 70. Osoba z tym schorzeniem ma trudności z przystosowaniem się do życia społecznego. Często wymaga opieki i pomocy w różnych, nieraz podstawowych czynnościach. Osoba upośledzona umysłowo miewa problemy z mówieniem oraz codziennym funkcjonowaniem.

Upośledzenie umysłowe może być wynikiem różnych chorób genetycznych, takich jak zespół Downa, zespół kruchego chromosomu X. Schorzenie może się także ujawniać w przebiegu różnych chorób, takich jak galaktozemia czy fenyloketonuria. Upośledzenie umysłowe może powstać nawet w okresie płodowym, zwłaszcza gdy matka zachoruje na różyczkę bądź toksoplazmozę.

Niepełnosprawność intelektualna występuje pod postacią lekką, umiarkowaną oraz ciężką. W tym pierwszym przypadku osoby z upośledzeniem, mogą prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. W przypadku upośledzenia umiarkowanego, obserwuje się zaburzenia w funkcji motorycznej, interpersonalnej czy społecznej. Osoby z upośledzeniem głębokim wymagają stałej opieki. Często mają problemy z sygnalizowaniem potrzeb fizjologicznych.

żółtaczka typu a objawy Zobacz jak można się zarazić żółtaczka typu b w szpitalu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *