Dzieci z rozszczepem kręgosłupa

Dzieci z rozszczepem kręgosłupa
Adartrel Często występująca żółtaczka pokarmowa u niemowląt nie ma groźnych objawów

Rozszczep kręgosłupa zaliczany jest do wad rozwojowych. W jego wyniku następuje niepełne wykształcenie kręgów lub rdzenia kręgowego. Najczęściej część kręgów ma nieprawidłową strukturę, przez co powstaje otwarta przestrzeń w kręgosłupie. Stwarza to możliwość wydostawania się np. rdzenia kręgowego. Jeżeli takie zmiany występują w kilku miejscach, upośledzone zostaje przewodnictwo nerwowe do poszczególnych części ciała. Dziecko z rozszczepem kręgosłupa nie odczuwa wówczas bólu. Ponadto obserwuje się wiotczenie mięśni.

Wyróżnia się kilka typów rozszczepu kręgosłupa, w zależności od miejsca powstania zmian. Mogą być one zlokalizowane w odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym. Niekiedy rozszczepu kręgosłupa nie można sklasyfikować. Przyczyny powstania tej wady rozwojowej to np. infekcja w życiu płodowym. Czasem rozszczep kręgosłupa powstaje na skutek niedostatecznej ilości witamin B oraz kwasu foliowego w diecie matki.

Rozszczep kręgosłupa wymaga zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj przeprowadzana jest ona na krótko po urodzeniu dziecka. Ponadto dzieci z tą wadą rozwojową wymagają stałej opieki lekarzy specjalistów, głównie neurochirurga czy ortopedy. Konieczna jest także rehabilitacja, dzięki której dzieci z rozszczepem kręgosłupa mogą nauczyć się prawidłowo chodzić.

zapalenie watroby Zobacz jak można się zarazić żółtaczką i jak temu zapobiegać

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *