Co to jest zespół Retta?

Co to jest zespół Retta?
Żółtaczka to inaczej wirusowe zapalenie watroby typu b powodujące zmianę koloru skóry na żółty

Zespół Retta jest schorzeniem, które diagnozowane jest głównie u dziewczynek. Często początkowy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Dopiero po kilku miesiącach czy latach pojawiają się charakterystyczne objawy. Zespół Retta zalicza się do chorób genetycznych, które charakteryzują się zaburzeniami rozwojowymi.

Objawy tej choroby oraz ich nasilenie są zróżnicowane. Początkowo choroba może objawiać się zmniejszeniem tkanki mięśniowej, a także pojawieniem się nagłych, niespodziewanych ruchów dziecka. W miarę rozwoju choroby, symptomy obejmują także rozwój umysłowy oraz fizyczny. U dziecka można zaobserwować zaburzenia w mowie oraz utratę kontroli nad dłońmi. Maluch może nieco później rozpocząć raczkowanie. Ponadto trudniej utrzymuje kontakt wzrokowy. Charakterystycznym objawem jest także bezwładne poruszanie dłońmi. U dzieci z zespołem Retta pojawiają się problemy ze snem, a także nietypowy chód. Mogą wystąpić również trudności z oddychaniem.

Przebieg choroby można podzielić na kilka etapów, wśród których pojawiają się określone objawy i dolegliwości. Sporo z nich bardzo przypomina autyzm wczesnodziecięcy. Wystąpienie określonych zaburzeń jest trudne do przewidzenia oraz skontrolowania. Z czasem dolegliwości mogą mieć mniejsze nasilenie. Dziecko z zespołem Retta powinno być pod stałą opieką lekarską.

wzw typu a Zobacz w jaki sposób żółtaczka zakaźna przechodzi z nosiciela na żywiciela

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *